Filmiklubi

    

OmaDRAAMA filmiprogramm

Aeg: 5. - 7. septembril algusega kell 18:00

Koht: Ülikooli Kohvikus

Sissepääs tasuta!

Filmiklubi on vaikne koht festivali keskuses, kuhu tasub tulla plaaniga vaadata häid teatriga seotud filme.

  

Teisipäev, 5. september

  

18:00-19:30 - "Libahundi needus" (ETV ja Shop of Dreams 2006)

Režissöör: Rainer Sarnet

Osades: Katariina Lauk, René Reinumägi, Raine Loo, Kersti Kreismann, Raivo Adlas, Merle Palmiste, Janek Joost, Lembit Eelmäe, Mait Malmsten, Hannes Kaljujärv, Tõnu Oja, Raivo E. Tamm jt.

Kestvus: 1 tund ja 23 minutit

August Kitzbergi populaarse tragöödia ainetel. Noor näitlejanna saab elu võimaluse mängida “Libahundis” Tiinat. Kuid teatris kummitab, proovidel lasub needus, mänguverest saab päris veri ning räägitakse jutte laval surnud näitlejatest. Näitlejanna hakkab uurima kummituslugu, mis viib teda ajas tagasi vanade teatrilegendide ja intriigide juurde. Koomiline mõrvamüsteerium kulgeb läbi kolme erineva ajastu – 1911, 1954 ja 2005 teatris “Vanemuine”.

  

20:00-21:30 - “Libahunt” (Tallinnfilm 1968)

Režissöör: Leida Laius

Osades: Evald Hermaküla, Ene Rämmeld, Malle Klaassen, Doris Kareva, Arnold Sikkel, Elsa Ratassepp jt.

Kestvus: 1 tund ja 24 minutit

August Kitzbergi populaarse loo järgi tehtud film. “Libahunt” kujutab kahe vastandliku ellusuhtumise kokkupõrget pärisorjuse aegses olustikus. Peategelane Tiina, hukatud "nõia" tütar, ei suuda omaks võtta kasupere alandlikku ja tundevaest elulaadi, lootusetut alistumist mõisa ja kiriku meelevallale, kannatlikku saatusega leppimist. Nõnda satub ta konflikti olemasoleva elukorraga, Tammaru pere - peremehe ja perenaise, tütar Mari traditsiooniliste tõekspidamistega. Perepoeg Margus püüab Tiinat mõista, kuid on selleks liiga arg ja traditsioonide kütkes, et lõplikult Tiina poole hoida. Tekib armastuskolmnurk Tiina, Marguse ja Mari vahel. Tiina erandlikkus, tema nooruslik trots ja vastuhakk tavadele viib ta libahundiks kuulutamiseni. Laimu ja alanduse eest põgeneb Tiina metsa, kus ta sureb.

  

21:30 – 22:00 - OP!'i erisaade Eesti omadramaturgiast

Eesti Televisiooni populaarne kultuurisaade OP! alustab uut hooaega erisaatega. Luubi all on Eesti omadramaturgia viimased 15 aastat. Uuritakse, kes on näitekirjanik Eestis - kirjandusilma ja teatriilma vahepealne olend. Mis on tähtis meie teatritele omadramaturgia lavastamisel ja mismoodi elab Eesti näidend väljaspool teatrit? Alustades näitekirjanikest saavad sõna kõik asjaosalised.

    

Kolmapäev, 6. september

   

18:00-19:10 - “Metskapten” (Tallinnfilm 1971)

Režissöör: Kalju Komissarov

Osades: Jüri Järvet, Luule Komissarov, Katrin Karisma, Enn Klooren jt.

Kestvus: 1 tund ja 11 minutit

Juhan Smuuli “Kihnu Jõnn ehk Metskapten” ekraniseering. Lugu Eesti kuulsaimast meremehest, mis on tuntud oma jõulise karakterie ja värvika keelepruugi poolest. Filmi räägib nii mehe ja naise kui kapteni ja meeskonna vahelistest suhetest, reetmisest ja andestamisest, hingevalust ja katsumustest.

  

19:30-21:00 - “Näitleja Joller” (1960, Eesti esimene telefilm)

Režissöör: Virve Aruoja

Osades: Voldemar Panso, Ruts Baumann, Jüri Järvet, Kulno Süvalep, Linda Rummo

Kestvus: 1 tund ja 30 minutit

Eesti (ja tolleaegse N. Liidu) esimene telefilm. Eesti teatriloo alustala, teoreetik ja praktik Voldemar Panso näitab filmi peaosas, kuidas teooriat praktikas rakendada. See Nõukogu de Liidu televisioonisüsteemi esimene täismetraažiline kunstiline film tunnistati 1960. aasta maikuus Moskvas toimunud üleliidulisel festivalil I järgu diplomi ja 2000-rublase preemia vääriliseks.

  

21:00-22:10 -“Ristumine peateega” (Acuba Film 1999)

Režissöör: Arko Okk

Osades: Andrus Vaarik, Piret Kalda, Jaan Tätte, Emil Urbel

Kestvus: 1 tund ja 10 minutit

Film põhineb Jaan Tätte näidendil “Ristumine peateega ehk muinasjutt kuldsest kalakesest”. Laura ja Roland on hääletades teel teise linna. Kolmanda autoga jõuavad nad ristmikule, kust nad enam edasi ei saa. Neid lihtsalt ei võeta peale. Laura eestvedamisel hakatakse liikuma mööda kitsast metsateed, et öömaja leida. Oma väikeses metsamajakeses elab Osvald, kes näikse kedagi ootavat. Osvald on mees, kellel on foto maailma kauneimast naisest. See naine on päevitunud, tal on sünnimärk ja ta kannab kaelas peenikest kuldketti. Osvaldil on veel 4 miljardit dollarit. Ta sai oma varanduse kuldkalakeselt, kes elab maja taga jões. Roland ja Laura astuvad sisse. Osvald ongi oodanud Laurat. Ta on kindel, et rahast tulev jõud tõi temani tüdruku ajakirjakaanelt. Kuid asi ei möödu sekeldusteta. Laural on kaasas armastatud noormees, kellega Osvald ei ole arvestanud. Osvald pakub Rolandile raha. Osvald pakub Rolandile miljard dollarit Laura armastuse eest.

Algab mäng tegelaste mõistuse ja tunnete proovilepanekuga. Selle käigus müüakse ja ostetakse armastust (seda vaimset). Tehakse mõistetamatuid kokkuleppeid. Usutakse usutamatut. Ei nähta kõige lihtsamat.

"Ristumine peateega" on teravmeelse dialoogi ja ettearvamatu sündmuste käiguga lugu sellest, kuidas raha mõjutab meie mõtlemist, tundeid ja eesmärke. Raha võib sünnitada ja hävitada sõprust. Kas ta suudab seda ka armastusega?

  

Neljapäev, 7. september

  

18:00-19:00 - “Maria Teatri fantoomid” (Baltic Film Productions OÜ 2006)

Režissöör: Marianna Kaat

Kestvus: 58 minutit

Film käsitleb kuulsat ja maailmas unikaalset vene balletti, mis tänapäeval elab üle raskeid ümbersünniaegu. Peterburi enam kui 200 aasta vanune Maria (Kirovi) Ooperi- ja Balletiteater on taustaks avaratele vaatlustele suure kunsti lausa hüpnootilisest mõjust publikule.

Peategelasteks on viis balletikunstile jäägitult andunud inimest, kelle elu sisu moodustab teater. Nad on Maria teatrisse kiindunud vaatajad ja mõni neist on selle teatri etendusi külastanud üle poole sajandi.

  

19:00–20:40 - “Põrgupõhja uus Vanapagan” (Tallinnfilm 1964)

Režissöörid: Grigori Kromanov ja Jüri Müür

Osades: Ants Eskola, Elmar Salulaht, Leida Rammo, Jüri Järvet, Olev Eskola

Kestvus: 1 tund ja 39 minutit

Anton Hansen Tammsaare romaanil põhinev mängufilm. Peetrus saadab maapeale inimeste juurde Vanapagana, selgitamaks kas seal tööd tehes võimalik on ka õndsaks saada. Rehepappide ja Kaval-Antsude maailmas pole tões ja vaimus elamine ja õndsakssaamine aga sugugi kerge. Juhul kui Vanapagan inimesena elades õndsaks saab, jõuavad tema juurde Põrgu ka lubatud pool hingedest. Tammsaare elufilosoofia, tema kujutamismaneer, müstika ja realismi põiming ning sündmustikust üsna lahutatud mõtisklused oma tuntud headuses.

  

21:00-21:20 - “Põrgu” (Joonisfilm 1985)

Režissöör: Rein Raamat

Kestvus: 18 minutit

Rein Raamatu joonisfilm, mis põhineb Eduard Viiralti graafikal, sellest inspireeritud Inge Põdra seatud tantsudele ning millele on muusika kirjutanud Lepo Sumera.

  

Programm võib muutuda!