Artiklid festivalist

Täna algab Tartus OmaDRAAMA 2006

04.09.2006
Andres Keil, Postimees

Tänasest laupäevani Tartus vältav Balti Teatri festival OmaDRAAMA keskendub omadramaturgiale, tuues külastajateni 24 lavastust, mille hulgas on Balti riikide omadramaturgia paremik ja kaks esietendust.

Festivali võistlusprogrammi kuuluvad Baltimaade parimad lavastused, igast riigist kaks. Eestit esindavad 2005. aasta lavastaja preemia võitnud «Põrgu wärk» ja viimast korda etenduv «Misjonärid». 

OmaDRAAMA festivali aukülaline on kodumaal Lätis aastase piletijärjekorraga Riia Uue Teatri lavastus «Pikk elu». Lisaks mainituile on programmis 17 Eesti algupärandil põhinevat lavastust, näiteks Eesti Draamateatri «Syrrealistid», NO teatri «Nafta!», Tallinna Linnateatri «Genoom» jpm. Nende hulgas ka tantsuetendus «Naine ja Hunt» ning Von Krahli teatri film «Tabamata ime».

Festivali raames esietenduvad VAT Teatri «Elvis oli kapis» ning Vanemuise teatri «Tühirand».

Festivali ajaks kolivad Tartusse ka Eesti Draamateatri populaarsed esimesed lugemised. Ülikooli kohvikus saab aga kolmel päeval näha teatriteemalist filmiprogrammi, mille kavasse kuuluvad näiteks «Libahundi needus», «Ristumine peateega», «Põrgupõhja uus Vanapagan» jt.

Seminarid

OmaDRAAMA seminarid käsitlevad viimasel ajal populaarseid teemasid. Näitekirjanikud Andrus Kivirähk, Mart Kivastik ja Urmas Vadi räägivad seminaril «Dokumentaaldraama: faktid ja fantaasia» oma tööst dokumentaalse materjaliga.

Kirjandusteadlane Mart Velsker ja kultuurikriitik Janek Kraavi aga vaatlevad seminaril ««Tühirand» – 30 aastat hiljem» selle Mati Undi teose tõlgendusi 1970ndatel ja kaasajas.

Neljapäeva, 7. septembril kell 12 toimub Tartu Ülikooli Ajaloo muuseumis konverents «Rahvuslik või rahvusvaheline teatrifestival», mis analüüsib ühe rahvusliku teatrifestivali rolli ühiskonnas ning selle võimalikke arengusuundi perspektiiviga kasvada rahvusvaheliseks teatrifestivaliks.

Festival tartlastele

Põhiküsimustena küsitakse, et kas üha avatuma ELi kultuuripoliitika tingimustes tähendab oma maa teatrite festival kapseldumist ja marginaliseerumist? Ja kas rahvusvaheline programm on eelkõige vajalik selleks, et väliseksperdid festivali külastaksid ning seeläbi ka Eesti teatrit näeksid?

Välisesinejatena võtavad sõna festivalikorraldajad Soomest, Venemaalt, Lätist ja Leedust, kodust kogemust vahendavad Priit Raud, Margus Kasterpalu ja Jaanus Rohumaa.

Festivali tegevjuhi Kaarel Oja sõnul on Baltimaade omadramaturgia paremikku ühendav festival suunatud eelkõige Tartu ja laiemalt kogu Eesti teatrihuvilisele. «Naabrite tegemised on alati harivad. Ja kui naabrite teater koju kätte tuuakse, oleks patt jätta see vaatamata,» ütles Oja.

Ta lisas, et kuna Eesti Teatriliidu eestvõttel on festivali ajaks Tartusse kutsutud hulgaliselt Läti ja Leedu teatriinimesi – praktikuid, kriitikuid, teoreetikuid –, on seekordne festival loodetavasti ka edasiviiva teatridiskussiooni taimelavaks.