OmaDRAAMA teated

Toimub rahvusvaheline teatrifestival OmaDRAAMA 2006

18.07.2006
Tiiu Laks

Sügisel toimub taas suur rahvusvaheline teatrifestival.

4. - 9. september toimub Balti Teatri Festival OmaDRAAMA 2006, mis keskendub omadramaturgiale põhinevatele lavastustele.

  

Sügisene Eesti teatri esindusfestival toob Eesti Teatri Aastal kuueks päevaks lavadele kvaliteetseimad Eesti autorite loomingul põhinevad lavastused. Festivali võistlusprogramm koosneb aga parimatest lavastustest nii Eestist, Lätist kui Leedust.

"Tore, et eelmisel aastal taaselustatud ühine Balti riikide teatrifestival just Eesti Teatri Aastal Eestisse satub," ütles festivali tegevjuht Kaarel Oja. "Ja veel toredam, et selle festivali rõhk on asetatud omadramaturgiale. See annab hea võimaluse tähtusutada just juubeliaastal meie teatri alustala - omakeelset näitekirjandust."

Eesti lavastustest on võistlusprogrammis Merle Karusoo "Misjonärid" ning Kivastiku ja Toompere "Põrgu Wärk".

Lätit esindavad Läti Rahvusteatri "Kadunud poeg" ja ühenduse United Intimacy "P.S. Pöialpoiss". "Kadunud poeg" on hoiatuslavastus, mis ärgitab hingelistele ebakõladele tähelepanu pöörama enne, kui need on võimelised sünnitama mõrvareid, olgu siis tunnete tasandil või sõna otseses mõttes. "P.S. Pöialpoiss" on vormieksperiment, kus kõiki mõeldavaid teatrivahendeid mängu võttes näidatakse, kuidas muinasjutumaailm saab alguse lihtsatest asjadest ja rännakute ette võtmiseks on vaja vaid loovat julgust.

Leedu toob festivalile Birutè Mari "Poetessi" ja Juozas Miltinise nimelise Draamateatri lavastuse "Sügis tuleb läbi metsa". "Poetess" on Leedu kuulsaimat, raadikaalset ja kommunistlikku poetessi Salomeja Nerist lahkav monodraama rohkelt rahvusvahelisi auhindu võitnud Birutè Mari esituses. "Sügis tuleb läbi metsa" on lavastus, mis toob vaatajani nii romantilise, maalilise ja nostalgilise jutustuse kadunud aegadest, kui ka traagilise lõpuga õnnetu armastuse loo. See kõnetab kõiki neid, kes on kogenud õnnetut armastust, üksildust ja pettumusi.

Festivali aukülaline on Läti Uues Teatris Alvis Hermanise poolt lavale seatud "Pikk elu", mis on sissevaade läti pensionäride ellu. Lavastus ärgitab publikut ühtaegu nii rõõmustama ja lustima perfektse näitlejatöö üle, kui järgmisel hetkel häbenema, et naer võis olla kohatu.

  

OmaDRAAMA 2006 võistlusprogrammi kava:
   

4. september

17.00 "Kadunud poeg" (Läti), Vanemuise väike maja

20.00 "P.S. Pöialpoiss" (Läti), Sadamateater
 

5. september

16.00 "Poetess" (Leedu), Lutsu teatrimaja

19.00 "Sügis tuleb läbi metsa" (Leedu), Vanemuise väike maja

 

6. september

15:00 "Põrgu wärk" (Eesti), Viinistu Kunstimuuseum

19:00 "Misjonärid" (Eesti), Viinistu Kunstimuuseum

    

Festivali aukülaline: "Pikk elu" (Läti)

8. ja 9. septembril kell 19.00 Treffneri hoovis

 

NB! Ülejäänud kava avalikustatakse 1. augustil!